اندازه و طول استاندارد جواهرات
می 1, 2017

جواهرات با مد و سبک زندگی در ارتباط بوده و شامل چندین گروه اصلی می باشند که در ادامه توضیح داده شده اند.

جواهرات زیبا (Fine Jewelry)
جواهرات مد گرا (Fashion Jewelry)
جواهرات نمایشی (Catwalk Jewelry یا Runway Jewelry)

هر کدام از این گروه ها موقعیت ویژه ی خود را در ارتباط با بازار و مشتریان دارند. اگرچه ممکن است برخی طراحان در یکی از این گروه ها فعالیت بیشتری داشته باشند، اما باید فهم درست و جامعی نسبت به تمام بازار زیورآلات کسب کنند و سوابق کاری خود را به گونه ای فراگیر در جنبه های مختلف توسعه بخشند. افزایش تجربه ی کاری در گروه های مختلف طراحی جواهرات به طراح کمک می کند تا سوابق خود را به گونه ای چشمگیر در پورتفلیو خود ارائه داده و همچنین دامنه ی فعالیت خود را گسترش بخشد.

به علاوه، سبک ویژه ی خلاقانه ی یک طراح جواهرات ممکن است در طراحی گروه های دیگری از محصولات مانند ساعت مچی، عینک آفتابی، کالاهای چرمی، کیف، کمربند و سایر ملحقات جانبی به کار رود .

جواهرات زیبا (Fine Jewelry) و خانه های جواهرات در مراکز مد (Haute Couture)

جواهرات زیبا و مراکز طراحان مد با کلماتی چون میراث، صنایع دستی حرفه ای و استفاده ی فلزات کمیاب و گوهرهای قیمتی تعریف می شوند. در این گروه، برندهایی وجود دارند که در بالاترین مرتبه ی بازار جواهرات گرانبها قرار گرفته و بازار هدف آنها، کلکسیونرها و مشتریان ثروتمند هستند. جواهرات زیبا با طراحی های منحصر به فرد و مهارت بالای ساخت متمایز می شوند. این زیورها از فلزات و گوهرهای گرانبها ساخته می شوند، بسیار گران قیمت هستند و میراثی برای آینده را به نمایش می گذارند.

نمونه برخی از برندهای جواهرات زیبا (Fine Jewelry) :
Asprey
Boucheron
Bulgari
Cartier
Victoire de Castellane
Chanel Fine Jewelry
Chaumet
Chopard
De Beers
Faberge
Theo Fennell
Garrard
Graff
H. Stern
JAR
Lalique
Shaun Leane
Mappin and Webb
Mauboussin
Mikimoto
Michelle Ong
Piaget
Ritz Fine Jewelry
Jean Schlumberger
Van Cleef & Arpels
Louis Vuitton Fine Jewelry
Stephen Webster
Harry Winston.

زیورهای مدگرا (Fashion Jewelry)

زیورهای مدگرا به دلیل مد و یا مفهوم خاص آن پوشیده می شوند و فرآورده ی گرایش های فصلی مد، بافت ها و رنگ ها هستند. طراحان، طیف گسترده ای از مواد، گوهرهای نیمه قیمتی و مواد ارزان قیمت را برای ساخت آنها به کار می گیرند. محصول نهایی نسبت به جواهرات زیبا (Fine Jewelry) ارزان تر و برای عموم مردم قابل خرید می باشد. طراحان جواهرات جهت خود را در طراحی زیورهای مدگرا از گرایش های روز و پالت های رنگ و توجه به مقیاس، بافت و اتصالات و بست ها می گیرند. طراحی های این گروه زیورها متنوع هستند و ممکن است جهانی، قومی، بومی و یا بر اساس سبک های مختلف و با استفاده از نقشمایه های موجود در بناهای معماری، طبیعت یا اشیای یافته (Found Objects) باشند. در این بخش، ایده های بسیار زیادی بازار را اشباع می کنند و هدف نهایی رساندن محصول به بیشترین میزان فروش است.

برخی از طراحان و برندهای زیورهای مدگرا (Fashion Jewelry):
Philippe Audibert
Aurelie Bidermann
Tom Binns
Burberry
Butler & Wilson
Erickson Beamon
Folli Follie
Lanvin
Marc Jacobs
Marni
Moschino
Mulberry
Prada
Yves Saint Laurent
Swarovski.

زیورهای نمایشی (Catwalk Jewelry)

این گروه زیورها، نمونه های اولیه طراحی شده برای ارائه و نمایش در فشن شو ها می باشند. این گروه از زیورها به صورت ویژه و خاص طراحی می شوند و جنبه های خلاقانه ی طراحی جواهرات را به نمایش می گذارند. این گروه، تحت محدودیت های بازار تجاری و ملاحظات معمول طراحی جواهرات قرار ندارند و موقعیتی مناسب برای طراحان فراهم می کنند تا خلاقیت خود را آزادانه به نمایش بگذارند. مجموعه زیورهای این گروه، انفجاری از ایده ها هستند که ملاحظات و چهارچوب های سنتی در رابطه با اینکه جواهرات چیست و چگونه و کجا می توان از آن استفاده کرد را به چالش می کشند.

زیورهای نمایشی حالتی افراط گرایانه دارند و با هدف پوشش دادن رسانه ها طراحی می شوند. آنها اغلب نتیجه ی همکاری و همفکری طراحان جواهرات با طراحان صنعت مد و پوشاک هستند که از زیورآلات برای تکمیل ارائه ی طرح های خود برای نمایش در شوهای مد استفاده می کنند. ارائه های نمایشی مد یک چشم انداز خلاقانه را برای فصل پیش رو ارائه می دهد و این جریان ایجاد شده، بازار فصل جدید را تحت تأثیر قرار می دهد.

برخی از طراحان که در گروه زیورهای نمایشی فعالیت کرده اند:
Alexandra Byrne
Hussein Chalayan
Igor Chapurin
Erickson Beamon
Philippe Ferrandis
Zaha Hadid
kirt Holmes
Christopher Kane
Shaun Leane
Julien Macdonald
Jenny Manik Mercian
Carto Moltedo
Nusch، Otazu
Johnny Rocket
Marios Schwab

y Vik Waddell

زیورهای نمایشی اغلب برای نمایش بهتر در شو ها در اندازه های اغراق آمیز ساخته می شوند. زیورهای نمایشی با هدف پوشش دادن رسانه ها طراحی می شوند.

طراحی های نمایشی (Catwalk)، مرزهای مقیاس و مواد و طرز استفاده ی زیورها را فراتر می برند. آنها یک منبع جدید از ایده ها را به دنیای جواهرات، آرایه ها، مد و پوشاک، هنر و مجسمه سازی ارائه می کنند مجموعه ی این مهارت ها را نیز در کار خود ارائه می دهند تا طرح های پیشرو و نوین خلق کنند. این گروه از طرح ها لزوما از مواد قیمتی ساخته نمی شوند و در عین حال، ارزش های مفهومی (Conceptual Value) دارند.
مترجم و گردآورنده: آلاله مقدمLesle